Post 09 Lis 2019 00:58

Braki w wyposażeniu oraz dodawanie nowych modułów

Witam. Mój nowy nabytek to Insignia 2009r. 1.8 benzyna. Testuję to cacuszko od kilku dni i pierwsze co zaczęło mnie niepokoić to braki w wyposażeniu, które początkowo uważałem za podstawowe - a mianowicie:

1) OBSŁUGA TELEFONU - chciałem sparować przez bluetooth mojego smartfona z wbudowanym zestawem głośnomówiącym, ale jak się okazało nie ma takiej możliwości... w ustawieniach brak jest tych związanych z telefonem ("phone settings"). Brak ten zdziwił mnie tym bardziej, że w aucie mam wszelkie przyciski do obsługi "phone" (na kokpicie i kierownicy), ale jak się okazuje są one obecnie bezużyteczne - no chyba, że sparowanie i ogólnie obsługę bluetooth mogę zrobić w innym miejscu (z tego co jednak patrzyłem na necie to odbywa się to tylko poprzez "phone settings").

Czy brak ten świadczy o tym, że w moim modelu brakuje modułu bluetooth, który z kolei mogę dokupić teraz osobno? Jeśli tak to na co muszę zwrócić uwagę przy wyborze takowego? Chodzi mi o to czy muszę szukać dedykowanych do konkretnych roczników insigni czy jeszcze jakieś dodatkowe kryteria tutaj dochodzą? Przykładowo na allegro troche tego do wyboru jest: https://allegro.pl/listing?string=modu% ... e-1-1-1024

Czy dodanie modułu bluetooth spowoduje pojawienie się pozycji "phone settings" czy muszę dodatkowo jakoś aktualizować softa?

2) ALARM - podobna sytuacja jak powyżej - mam ten wypust z diodą na środku pod szybą przednią, ale po zamknięciu auta nic się nie aktywuje, dioda się nie świeci (alarm powinien się włączyć po bodajże 30min od zamknięcia zamków lub po ponownym wciśnięciu zamknięcia na pilocie). Tutaj, jak się domyślam, ciężko stwierdzić, że brakuje modułu, bo może to być wina spalonego bezpiecznika od alarmu, prawda? Jeśli jednak bezpiecznik okazałby się OK to czy z dużym prawdopodobieństwem mogę założyć, że przyczyną jest brak modułu alarmu? Jeśli tak to tak jak powyżej - czym się sugerować przy wyborze, np: https://allegro.pl/listing?string=opel% ... i-1-1-1024 ??

Ostatnie pytanko to czy wymiana / dodanie takich modułów jest jakoś specjalnie skomplikowana lub jaki może być tego przybliżony koszt? Szukałem jakiś instruktarzy z tym związanych, ale znalazło mi tylko do Astry i jeśli to ma wyglądać podobnie (że większość panelu kokpitu trzeba zdejmować) to troche obawiam się robić to samemu.

Z góry dziękuję serdecznie za porady i wskazówki :)