Post 22 Lip 2019 15:14

A20NFT P0336 Nieprawidłowy sygnał czujnika położenia wału

Witam !
Pacjent Opel Insignia 2.0 T (A20NFT) 2012r.
Błąd P0335 - Awaria obwodu czujnika położenia wału korbowego. Totalny brak mocy, szarpanie podczas przyspieszania oraz brak wskazań obrotomierza, wskazówka leży i tyle. Pierwsze kroki jakie poczyniłem była wymiana czujnika położenia wału, niestety zamiennik firmy Fingerprint ze względu na to iż serwis potrzebuje 3 tyg na ściągnięcie oryginalnego z Niemiec. Niestety wymiana nic nie dała, dalej ten sam błąd i objawy.
Auto trafiło do Elektryka który ponoć po sprawdzał kable, czujnik i ECU i niby wszystko ok. Na koniec stwierdził że rozrząd musi być przestawiony stąd po wymianie czujnika brak poprawy.
Rozrząd rozebrany i rzeczywiście posypały się ślizgi (typowa przypadłość tego silnika). Rozrząd został wymieniony, ustawiony do tego wyczyszczona miska olejowa i wymiana oleju ze względu na to że kawałki ślizgów dostały się do oleju.
Wymiana rozrządu nieco poprawiła stan rzeczy, Auto ma więcej mocy i mniej szarpie lecz dalej podczas kręcenia silnikiem wyskakiwał błąd tym że tym razem P0336- Nieprawidłowy sygnał czujnika położenia wału.
Następnym krokiem było sprawdzenie koła sygnałowego, koło na swoim miejscu, nie jest obluzowane, wszystkie żeby są, kręci się razem z wałem. Kable jeszcze raz sprawdzone miernikiem, dwa skrajne pokazują po 5v oraz środkowy 0 (prawdopodobnie masa), w między czasie zakupiłem oryginalny czujnik używany, lecz niestety na tym czujniku błąd dalej ten sam.
Wreszcie kolega mechanik podłączył komputer który pokazuje więcej parametrów i okazuje się że po skasowaniu błędu i włączeniu zapłonu żadne błędy się nie pojawiają dopiero podczas kręcenia komputer pokazuje 400/500 obr/m ale tylko do momentu aż Auto nie zapali, odrazu po odpaleniu wyskakuje błąd P0336 i obroty na komputerze spadają do zera.
Dodam iż auto po wymianie rozrządu zaczęło odpalać na podłączanym czujniku bo wcześniej musiałem go wypiąć aby auto w ogóle odpaliło.
Niestety walczymy z tym już 2 miesiące i nie możemy dojść do tego co jest grane, gdzie leży przyczyna takiego stanu rzeczy.
Z góry dziękuję za pomoc.